HyperLink
 
کاربرد پرینت سه بعدی در ساختمان سازی بخش سیزدهم
تاریخ درج: ١٣٩۴/٠٩/٠۵

 ماکت زیر نمایی از اسکلت بندی ساختمان است که توسط پرینتر سه بعدی پیاده سازی شده است:

 

پرینت سه بعدی

ماکت پیاده سازی ساختمان توسط چاپگر سه بعدی


9) انواع فونداسیون و شرحی راجع به چگونگی ایجاد آن بنویسید .
فونداسیون یا به صورت منفرد و یا به صورت نواری و یا به صورت یکپارچه خواهد بود و علت آن کمی مقاومت خاک و بار زیاد ادغلم فونداسیون ها در هم خواهم بود که باعث آرایشهای مختلف و شبکه بالا و پایین میلگرد خواهد بود .

 

 انواع فونداسیون

 
10) دیتایل اجرایی سقف های تیرچه بلوک را رسم کنید و قسمت های مختلف را مشخص کنید :
11) شرح مختصری پیرامون بتن ریزی و نگهداری آن دهید .
1- شن و ماسه مرغوب         2- اختلاط به میزان مناسب         3- اختلاط حداقل آب
4- ریختن ویبراسیون         5- مرطوب نگه داشتن به مقدار کافی
 

دیتایل اجرایی سقف های تیرچه بلوک


12) نقش خاموت در پل ها ( تیرهای بتنی ) چیست ؟
به طور کلی خاموت ها در تمام مقاطع و در پلها نقش مدافع در برابر نیروهای برشی را دارد و ضمناً باعث نصب و آرایش میلگردهای اصلی می شود .
13) قالب بندی ستون را شرح دهید .
بدنه قالب به ابعاد مورد نظر ساخته شده و سپس با قفل و بستهای چوبی و پیچ و مهره تنظیم شونده در فواصل مختلف آن ها را به هم متصل می کنیم . سپس دو طرف آن را شاغول می کنیم . آماده بتن ریزی است . در اینجا راولها (90-80) cm بالا می آید .
دلایل آن نحوه خمش ستون است .
اندازه : در حد m ( 2-5/1 ) برای جلوگیری از به هم خوردن دانه بندی قالب را تا m2 در نظر می گیرند . اما در پوتر اینطور نیست . ومره کردن و خروج هوا چگالی و جرم بتن را بالا می برد .
 نحوه در یک امتداد قرار دادن ستون ها : برای بتن مانند اسکلت فلزی بیس پلیت نداریم . در نتیجه روش عمل تفاوت دارد . در ابتدا به ارتفاع cm 90 میلگرد بیرون زده داریم که چوبی در کنار این قرار می گیرد و حد فاصل آن بتن ریزی می شود با ید این چوب کاملاً شاغول باشد برای این منظور از یک کمک که یک پاستون یا رامکا به ارتفاع cm ( 10-7 ) بین فونداسیون و ستون استفاده می کنیم بد بنای رامکا ستون ها را در یک راستا قرار می دهیم . رامکا برای یک منظور به کار می رود و آن این است که نمی گذارد آب بتن به راحتی خارج شود .

 

 نحوه در یک امتداد قرار دادن ستون ها

  
14) در صورتیکه بخواهیم از میلگرد کمتری در پوتر ها استفاده کنیم چه عملی باید انجام داد ؟
بایستی ارتفاع را ( ارتفاع مقطع را ) زیاد نماییم . البته طبق آیین نامه تا مقدار معین .
15) سطح واریز چیست و در سقفها کجاست ؟ شرح کامل و علت ایجاد این سطح را نام ببرید .
سطحی است که بتن ریزی در آن قطع و در خان دیگری ادامه می یابد این محل جایی است که محان صفر می شود و نیروی برشی حداکثر است و در اینجا چون بتن در نیروی برشی هیچ تاثیری ندارد و میلگرد ها هستند که نیروی برشی را تحمل می کنند پس قطع بتن ریزی موردی ندارد . تحمل نیروها توسط آرماتور در پوتربتنی ، نباید  بتن ریزی کرد و باید به صورت یکسره در یک مرحله اجرا نمود ولی در مورد ستون ها و غیره اگر بتن کم آمد می توانیم در روز بعد بتن ریزی کنیم . اگر نتوانیم در یک مرحله این کار را انجام دهیم در اینصورت در دو مرحله اینگونه کار را اجرا می کنیم ( در محل سطح واریز ) این سطح تقریباً   از پایه یا محل اتکا فاصله دارد . ( فاصله ستون به سه قسمت تقسیم می شود به فاصله   در وسط سطح واریز قراردارد .) در محل این سطح یا خیل و فرج با زاویه   سطحی می شود با کاربرد میلگرد و نحوه شکل این مقطع بهترین درگیری با بخش دیگر انجام می شود .

 

سطح واریز

 
16) رفع نقایص نصب سرویس ها در سقف ها تیرچه بلوک و علت آن چیست ؟
ممکن است در موقع نصب کاسه توالت روی تیرچه قرار بگیرد که بایستی در ارتفاع نصب شود ایجاد پله در سرویس برای رفع این مطلب از سقف بتن در جا استفاده می شود تا این مسئله پیش نیاید و محل آن قبلاً بتن ریزی نشود .
17) فرق بین بتن درجا و بتن پیش ساخته در چیست ؟
بتن درجا در محل ساخته شده و در قالب ریخته می شود در صورتیکه بتن پیش ساخته با محاسبات انجام شده در محل دیگری ساخته و به کارگاه حمل و در محل مورد نظر نصب می شود .
18) آیا در ساختمان های بتن آرمه می توان از بتن درجا و پیش ساخته و پیش تنیده استفاده کرد؟
بله . بایستی هرکدام را با اتصالات مناسب به یکدیگر متصل نمود .
19) درز انبساط چیست و علت استفاده آن در ساختمان های بتنی و فلزی کدام است و طول ساختمان ها درکدام شرایط « فلزی یا بتنی » بیشتر خواهد بود ؟
به علت اختلاف درجه حرارت مصالح ساختمانی مانند بتن و فولاد ازدیاد طول پیدا می کنند و برای جلوگیری از شکست ساختمان در اثر جابجایی بایستی درز های طولی و عرضی در ساختمان تعبیه شود به عرض cm (10-7 ) و چون ازدیاد طول آهن تقریباً دو برابر بتن می باشد ، بنابراین در ساختمان های بتنی هر m50 متر یک درز انبساط در نظر گرفته می شود چون ضریب انبساط طولی فلزات از بتن بیشتر است طول ساختمان های فلزی کوتاهتر از ساختمان های بتنی است .
20) نقش فونداسیون در ساختمان ها و تاثیر مقاومت خاک در آن را با ذکر حد طول مربوط را شرح دهید .
فونداسیون یا پایه عبارت است از حجمی از مصالح یکپارچه سنگی و سنگ مصنوعی برای نگهداری ساختمان و ایستایی آن در مقابل فرورفتن کل ساختمان یا قسمتی از آن در خاک و تاثیر مستقیم خاک در ابعاد فونداسیون دارد . یعنی هرچه مقاومت خاک بالاتر باشد ابعاد فونداسیون کوچکتر خواهد بود .
مقاومت خاک زیاد شود جون p وزن ساختمان ثابت می باشد
بنابراین Aکمتر خواهد بود . طول * عرض
21) در ساختمان های بتن آرمه ارتباط ستونهای بتنی با شالوده یا فونداسیون چگونه است ( با دیتایل مربوطه ) ؟
چون شالوده ها را تماماً می ریزیم سپس بعد از مدتی اقدام به بتن ریزی ستون ها می نماییم بنابراین در فونداسیون ها آرماتور انتظار « راول » می گذاریم . سپس از بتن فونداسیون آرماتور های ستون ها را به راول ها بسته و خاموت گذاری و قالب بندی و بتن ریزی می نماییم . ارتفاع راول ها ( 150-120 ) متر از فونداسیون خارج است و بقیه به صورت L مانند تا انتها فونداسیون رفته و سپس به صورت گونیایی می شود . 

 

ارتباط ستونهای بتنی با شالوده یا فونداسیون


22) شناژ اتصال چیست و نقش آن در ساختمان چگونه است ؟
شناژ اتصال ، تیر بتنی است که در فونداسیون ها را در پس یکدیگر متصل می نماید و برای جلوگیری از حرکت غیر یکنواختی افقی در اثر زلزله و یا نشست پی در اثر عوامل دیگر به صورت غیر یکنواخت می باشد .
23) نقش ميلگرد هاي مشبك در كف فونداسيون چيست ؟
چون فونداسيون به صورت يك تير كه در اثر نيروي بار وارده به ستون به صورت كششي و فشاري در مي آيد در قسمت پايين به صورت كششي عمل مي كند چون بتن نمي تواند كشش را تحمل كند بنابراين از شبكه آرماتوري استفاده مي نماييم و در قسمت فوقاني به  صورت فشارل عمل مي نمايد فقط بتن  اگر فشار در فوق زياد شو د باز هم از شبكه ميلگردي استفاده مي شود « فونداسيون صندوقي »
24) اتصال دربها و پنجره هاي فلزي با اسكلت بتني چگونه است ؟
از محل هايي كه بايستي اين اتصالات برقرار شود قبل از بتن ريزي صفحاتي با اتصال شاخك هاي مناسب تعبيه مي شود و در موقع نصب  قسمت هاي فلزي را به اين صفحات جوش مي دهند .
25) انواع ميلگرد هاي مصرفي در كاگاه هاي ايران به چند دسته تقسيم مي شود ؟ شكل ميلگرد ها را مشخص كنيد .
معمولاً اين ميلگرد ها به سه دسته تقسيم مي شوند . ميلگرد نوع يك كه ساده بوده و تنش مجاز آن 1400 مي باشد . گروه دوم در حدود 2000-1700 و گروه سوم آجدار با مقاومت 3000-2400 مي باشد .
26) نقش ضد زنگ در فلزات ساختماني چيست و آيا بايستي ميلگرد هاي داخل بتن را ضد زنگ زد ؟
ضد زنگ براي جلوگيري از زنگ زدگي فلزات و خودرگي آنهاست و معمولاً تمام قطعات فلزي به جز آن هايي كه داخل بتن غرق مي شوند را شامل مي شود و ميلگرد ها چون بايد با بتن چسبندگي داشته باشند بايد عاري از مواد خارجي از جمله ضدزنگ باشند .
27) براي جلوگيري از حركت ساختمان « تغيير شكل » در مقابل زلزله چه تدابيري مي توان انديشيد ؟
براي تغيير فرم وعدم حركت نامناسب ساختمان در برابر زلزله بايد از بادبند استفاده كرد و آن را به صورت دو آهن ضربدر از دو طرف ساختمان به صورت قرينه و در دو جهت X ها و Y ها بايد استفاده نمود ، ولي گاهي ممكن است اين باد بند عل به اجبار براي نصب پنجره و يا درب و ... مورد استفاده قرار گيرند . به همين دليل فرم ضربدري آن تعويض مي گردد ولي مقاطع سنگين تو خواهد شد .

 

جلوگيري از حركت ساختمان در مقابل زلزله

 
28) قالب بندي يك ستون و شاغول نمودن آن و در آكس قراردادن آن را توضيح دهيد.
ابتدا پايه ستون را با قالب 15 سانتي متري با همان ابعاد ستون در محل مناسب خودش از نظر آكس هاي x و y بتن ريزي مي نماييم « رامكا » سپس قالب ستون را به ارتفاع مناسب ساخته به رامكا تكيه مي دهيم حال چون ميلگرد هاي ستون بسته شده قالب را با پشت بند در فواصل m (5/1-1 ) بسته و آن را از دو طرف شاغول مي نماييم سپس اقدام به بتن ريزي و ويبرده كردن از قسمت بالاي ستون مي نماييم .
29) ايزوسيون ديوار خارجي زير رخين « ديتال اجرايي » را شرح دهيد .
ايزوله را روي فونداسيون يا از روي پي شروع ، و به قسمت بالاي سنگ پلاك نما متصل مي شود . جلوي آن يك لايه محافظ cm11 آجري و پشت آن ديوار cm22 با آستري سيمان جهت نصب ايزوله مستحكم گرديده است .
30) در ساختمان ها اتفاق مي افتد زماني كه شير آب را باز مي نماييم ، صداي ناهنجاري به گوش مي رسد ودر شير ايجاد ضربه مي شود ، علت چيست و چگونه مي توان آن را رفع كرد ؟
به اين صدا و ضربه ، ضربه توچ مي گويند ، علت عدم  محاسبه صحيح لوله بوده و در اثر فشار نامتناسب و تغيير مقطع ايجاد مي شود . سايز لوله بايد در مسير ، به طور مناسب انتخاب و تعويض گردد .
31) آيا در ساختمان هاي بتني مي توان قطعات پيش ساخته و بتن فشرده و درجا را باهم تلفيق كرد ؟
در ساختمان هاي بتني تمام قطعات را مي توان با هم به كار برد ولي ارتباط آنها با يكديگر بايستي باتر فنرهايي رعايت شود . يعني تعبيه پيچ و مهره و يا ميلگرد انتظار و غيره و سپس آن ها را به هم متصل نمود .

قطعات پيش ساخته و بتن فشرده


تگها: Building   انواع فونداسیون   دیتایل اجرایی سقف های تیرچه بلوک   رفع نقایص نصب سرویس ها در سقف ها تیرچه بلوک   ساختمان سازی   سطح واریز   قالب بندی ستون   نقش خاموت در پل ها   کاربرد پرینتر سه بعدی در ساختمان سازی   
 
HyperLink
ارسال نظر در مورد این مطلب
نام :  
آدرس ایمیل :  
متن پیام :  
کد امنیتی :  
   
   
نظری برای نمایش وجود ندارد