HyperLink
 
کاربرد پرینت سه بعدی در ساختمان سازی بخش پنجم
تاریخ درج: ١٣٩۴/٠٩/٠٣

ویژگی های مهم روش سازه های پیش ساخته سبک
الف) مقاومت در برابر زلزله
در مناطق زلزله خیز مانند ایران، یکی از پارامترهای مهم در ساختمان سازی کاهش وزن ساختمان است. چرا که نیروهای زلزله با وزن ساختمان نسبت مستقیم دارد. بنابراین تکنولوژی انتخاب شده باید دارای جهت-گیری کاهش وزن باشد. بر خلاف شیوة سازه های پیش ساخته سبک در سایر سیستم های پیش ساخته دیگر، اتصالاتشان اکثراً به صورت مفصلی و لولایی است و دارای وزن سنگین هستند. تنها در این روش است که با 8 سانتیمتر بتن می  توان نیروهای ساختمان 4 طبقه را در طبقه همکف تحمل کرد. وزن نهایی ساختمان با این روش، نسبت به روش های پیش ساخته دیگر و همچنین ساختمان های بتنی، 25 درصد کاهش می-یابد؛ یعنی در هنگام زلزله 25 درصد نیروی کمتر به ساختمان وارد می شود. امروزه سبک سازی ساختمان یکی از شعارهای اصلی در صنعت مسکن است.با توجه به شکل زیرنمونه ای از ماکت پیاده سازی پی ریزی ساختمان توسط پرینت سه بعدی دیده می شود:

پرینت سه بعدی

ماکت پیاده سازی پی ریزی ساختمان توسط پرینت سه بعدی


ب) انعطاف پذیری در تولید و امکان حفظ جلوه های معماری اسلامی و ایرانی
مسأله مهم دیگر در صنعت ساختمان حفظ ملاک  های فرهنگی و جلوه های معماری اسلامی و ایرانی در طراحی و نماسازی ساختمان هاست. انحناهای موجود در گنبدهای مساجد، نقش   و نگارهای ایرانی و اسلیمی و سایر موارد از نشانه های معماری اسلامی و ایرانی است که در روش سازه های پیش ساخته سبک می توان آنها را حفظ کرد. چرا که می توان پانل های سبک مورد استفاده را به هر طرح دلخواه درآورد و پس از نصب آنها در محل خود، بتن پاشی روی آنها انجام داد. روش سازه های پیش ساخته سبک، حتی ساخت گنبدهای بزرگ را که به دلیل زیادی وزن، دشوار است آسان تر  می کند چرا که در این روش وزن سازه ها بسیار کاهش می یابد در حالی که مقاومت و استحکام  آنها بالاتر می رود.

ج) ایمنی در ساختمان
بحث ایمنی، از مهمترین مسائل صنعت ساختمان است چرا که با سلامتی انسان ها سر و کار دارد. در ساختمانهای سنتی چون ستونها و اسکلت فلزی، قسمت اعظم بار ساختمان را تحمل می کنند. با کنار رفتن یک تیر یا ستون، کل ساختمان به طور ناگهانی فرو می ریزد. در روش سازه های پیش ساخته سبک چون به جای استفاده از اسکلت فلزی، از شبکه های میلگردی که در تمام سطوح دیوارها توزیع شده   اند استفاده می-شود، فروریزی ناگهانی پیش نمی آید. چرا که اتصالات و مواضع تحمل بار به صورت یکپارچه در تمام ساختمان وجود دارند.
د) صرفه جویی های ملی و سایر مزایای ناشی از کاربرد روش سازه ها پیش ساختة سبک
اگر به صرفه جویی هایی که کوچک به نظر می رسند، در مقیاس ملی نگاه کنیم، به ارقام بالایی تبدیل می-شوند که می تواند نقشی حیاتی در رشد و شکوفایی کشور ایفا کند. در زیر به مزایای ناشی از کاربرد تکنولوژی سازه های پیش ساخته سبک در صنعت ساختمان اشاره می شود:
1- کاهش متوسط میزان کاربرد میلگرد فولاد از 38 کیلوگرم در ساختمان هایLarge Panel و ساختمان سنتی به 34 کیلوگرم در روش سازه های پیش ساختة سبک
2- کاهش استفاده از سیمان در هزینه های تمام شده ساختمان
3- ده درصد کاهش در هزینة تمام شدة ساختمان
4- کاهش وزن ساختمان(بطور مثال فقط در بحث استفاده از فولاد 12 کیلوگرم در هر متر مربع زیربنا، کاهش وزن دیده می شود)
5- کاهش زمان برگشت سرمایه از حدود 2 سال در شیوه سنتی به 5 الی 6 ماه در روش سازه های پیش-ساختة سبک
6- کاهش ضایعات مواد اولیه و استفاده بهتر از منابع ملی
7- صرفه جویی در مصرف انرژی(به دلیل عایق بودن دیوارها، ناشی از کاربرد پل استایرن در پانل ها)
8- افزایش عمر ساختمان و افزایش استحکام آن
9- ایمنی بیشتر ساختمان در برابر زلزله 
10- کاهش میزان آلودگی های صوتی محیط
از محدودیت های روش سازه های پیش ساختة سبک آن است که فعلاً این روش تنها تا 4 طبقه در کشور قابل انجام است. البته در دنیا تا 8 طبقه نیز از آن استفاده شده است.
اسكلت هاي پيش ساخته ي بتوني
اسكلت پيش ساخته
براي احداث ساختمان و ابنيه در مدتي كوتاه، استفاده از بتن پيش ساخته بسيار حائز اهميت است. تمامي ساختمان ها اعم از ساختمان هاي صنعتي ، پاركينگ ها، ساختمان هاي تجاري، مجتمع هاي مسكوني، هتل ها، مدارس، مركز تفريحي، پل ها و انواع سازه هاي ديگر را مي توان با استفاده از بتن پيش ساخت مطرح مي شود. در مقايسه با بتن مسلح معمولي به كمك بتن پيش تنيده مي توان دهانه هاي بزرگ تري را با ارتفاع كم تر، ترك خوردگي و خيز حساب شده تر و صرف مصالح كمتر اجرا نمود.
مقاومت بتن در برابر آتش سوزي و دوام آن از جمله مزاياي اصلي آن نسبت به مصالح ديگر ي مانند فولاد و چوب مي باشد. مزاياي روش هاي پيش ساخته هنگامي كاملا تحقق مي يابد كه فاصله محل ساخت قطعات نسبت به نحل اجراي طرح در حد معمولي باشد. نيروي پيش تنيدگي بتن را تحت فشار ثابتي قرار مي دهد و به همين دليل خزش آن از بتن معمولي بيشتر مي باشد.
مزايا:
1-چون بتون زير نظر كارخانه مخلوط، ريخته و سخت مي شود، قطعات توليد شده يكنواخت خواهند بود. به لحاظ اين كه بتون ريزي خارج از محل ساختمان انجام مي شود، ديگر به مكان هاي جهت انبار كردن سيمان و مصالح دانه اي، مخلوط كردن بتون، ساخت قالب بندي و انبار كردن چوب و قالب ها، خم كاري و بافت آرماتور بندي نيازي نيست.
2-توليد انبوه قطعات استاندارد هزينه ها را كاهش مي دهد. بايد خاطر نشان كرد كه قالب هاي كارخانه هاي بتون پيش ساخته بسيار دقيق ساخته مي شوند و در نتيجه هزينه زيادي در بر دارند. اين هزينه ها بايد بر روي قطعات ريخته شده سرشكن شود.
3-اسكلت بندي را حتي در هواي سرد نيز مي توان انجام داد.
4-به طور كلي كار اسكلت بندي را مي توان با استفاده از كارگران نيمه ماهر انجام داد.
نقاط ضعف:
1-طراحي ساختمان هاي سيستمي نسبت به ساختمان هاي سيستمي نسبت به ساختمان هاي موردي از انعطاف پذيري كمتري برخوردار است.
2-براي مستقر كردن قطعات به ماشين هاي بالابر مكانيكي احتياج است.
3-به خاطر كنترل پليس بر روي زمان تحويل و تخليه بار ، احتمالا در كار برنامه ريزي محدوديت هايي پديد خواهد آمد.

 

نقاط ضعف:

 روش هاي ساخت
اتصالات فنداسيون
ستون هاي پيش ساخته به دو روش به فنداسيون هاي خود متصل مي شوند. انتخاب هر يك از اين دو روش به طور عمده به بزرگي بار بستگي دارد. در صورتي كه بارها سبك و متوسط باشند، پاي ستون را مي توان در حفره هاي كه در فنداسيون ايجاد شده است قرار داد. جهت اسقرار و شاقول كردن ستون، طوقي در اطراف آن نصب مي شود و با استفاده از شمع هاي قابل تنظيم مايلي كه به اين طوق متصل مي شوند ستون را موقتا حايل مي كنند. هنگامي كه ستون براي دوغاب ريزي در داخل حفره قرار مي گيرد، براي افزايش استحكام مي توان از گوه استفاده كرد. در روش ديگر صفحه اي در پاي ستون جوش مي دهند يا در بتون آن كار مي گذارند و ستون به كمك پيچ هاي نگه دارنده ( بولت ) به همان شيوه اي كه به طور مشروح براي اسكلت هاي فولادي توضيح داده شد، به فنداسيون خود متصل مي شود.

اتصالات فنداسيون

 

اتصالات فنداسيون

اتصالات فنداسيون

 

اتصالات فنداسيون

 

اتصالات ستون
 مهم ترين اصلي كه بايد در ساخت اتصالات ستون رعايت شود، ايجاد پيوستگي  ستون است و براي اين كار چند روش وجود دارد. در اتصالات ساده مي توان از يك تكيه گاه مستقيم و اتصال ميلگرد هاي دوغاب ريزي شده استفاده كرد. ميلگرد هاي اتصال در ستون فوقاني يا تحتاني كار گذاشته مي شوند. در جايي كه پيوستگي ستون ها بايد با آرماتور بندي تامين شود، آرماتورهاي هر دو ستون فوقاني و تحتاني بيرون گذاشته مي شوند و پس از آن كه به يكديگر جوش داده شدند يا در مجاورت همديگر قرار گرفتند، اتصال با بتون در جا تكميل مي شود.
روش پيچيده تر ديگر استفاده از اتصال ميلگرد و صفحه است. در اين روش صفحه ي فولادي به ميله هايي كه از ستون تحتاني بيرون آمده اند جوش داده مي شود و ميلگرد هاي رزوه شده اي كه از ستون فوقاني خارج شده اند به اين صفحه متصل مي شوند و اتصال مجددا به كمك بتون درجا تكميل مي گردد. اتصالات ستون بايد نزديك به كف اما بالاتر از محل اتصال تيرها انجام  شود، فاصله اين اتصال معمولا 60 ميلي متر بالاي كف در نظر گرفته مي شود. ستون ها به صورت يك طبقه اي  و چند طبقه اي ساخته مي شوند. در صورتي كه ستون چند طبقه اي باشد، براي اتصال تيرها در محل كف طبقات، پيش بيني هاي  لازم صورت مي گيرد.
اتصالات تير
همانند ستون ها در اين جا نيز تاكيد اصلي  بر روي تامين پيوستگي اتصالات صورت مي گيرد. سه روشي كه براي اين منظور مورد استفاده قرار مي گيرد عبارتند از:
1-ماهيچه بتوني برجسته به همراه ميلگرد هاي اتصال يا ميل پيچ جهت اتصال تير، همراه با ستون بتون ريزي مي شوند.
2-يك پايه فلزي بر روي ستون نصب مي شود و تير به اين پايه پيچ مي شود.
3-آرماتوربندي تير و ستون ، اغلب به صورت فلاب بيرون گذاشته مي شود و دو عضو ساختماني به يكديگر قلاب شده  و اتصال به كمك بتون درجا تكميل مي شود.
از بدنه ي جانبي اكثر تيرهايي كه به ستون متصل مي شوند آرماتورهايي خارج شده است. اين آرماتورها به دال بتونيكف يا قطعات پيش ساخته بتوني كف پيوند مي خورند.


 

اتصالات تير


تگها: Building   اتصالات ستون   اسكلت هاي پيش ساخته ي بتوني   روش هاي ساخت   ساختمان سازی   ویژگی های مهم روش سازه های پیش ساخته سبک   کاربرد پرینتر سه بعدی در ساختمان سازی   
 
HyperLink
ارسال نظر در مورد این مطلب
نام :  
آدرس ایمیل :  
متن پیام :  
کد امنیتی :  
   
   
نظری برای نمایش وجود ندارد