HyperLink
 
تاسیسات بخش یازدهم
تاریخ درج: ١٣٩۴/٠٨/١٨

 ژنراتور

تامين برق اضطراري 

جهت تامين و تغذيه انرژي الکتريکي مورد نياز کارخانجات در موقع قطع برق معمولا از مولدهاي ديزل ژنراتور در اندازه‌هاي مختلف استفاده مي‌شود. در کارخانجات کوچک با مصرف کم انرژي الکتريکي در هنگام قطع بودن برق ديزل ژنراتور به برق کارخانه وصل شده و تمام دستگاهها و ماشينها را تغذيه مي‌کند. اما در کارخانجات بزرگ که قدرت مصرف بالايي دارند ، ديزل ژنراتور در هنگام قطع برق همه ايستگاهها را تغذيه نمي‌کند و فقط قسمتها و دستگاههايي که اهميت بيشتري دارند را روشن نگه مي‌دارد و تغذيه مي‌کند. اتصال ژنراتور به کارخانه و يا قطع ان معمولا يا بصورت دستي و يا اتوماتيک صورت مي‌گيرد و در هر دو صورت تغيير مدار بگونه‌اي انجام مي‌شود که باعث ايجاد اتصال کوتاه نمي‌شود. در نوع اتوماتيک از مدارهاي کنتاکتوري و رله‌هاي تاخيري استفاده مي‌گردد. 

ديزل ژنراتور 
مولدهاي مورد استفاده در مراکز صنعتي و صنايع معمولا از نوع ديزل ژنراتور مي‌باشند ، کارخانه‌هايي که اين گونه مولدها را توليد مي‌کنند کليه مشخصات ديزل‌ژنراتورها را براساس استانداردهاي جهاني درنظر مي‌گيرند و توليدات انها معمولا برق سه فاز 400 ولت و يکفاز 231 ولت را در قدرتهاي مختلف به مصرف ‌کننده‌ها اتصال مي‌دهند. 
براساس قدرت مصرفي و موردنياز ديزل ژنراتوري انتخاب مي‌شود که داراي قدرت خروجي نامي بزرگتر از قدرت مصرفي است. 
ژنراتورها داراي سيم‌پيچي‌هايي هستند که با اتصال ستاره و سر وسط (نول) به يکديگر متصل شده‌اند و ترمينال خروجي انها چهار سر دارد که شامل سه فاز و نول مي‌گردد. جهت کنترل برق توليد شده از امپرمتر ، ولتمتر ، فرکانس‌متر و گاهي کسينوس‌في‌متر استفاده مي‌شود که بر روي تابلو ژنراتور نصب شده‌اند. 

محل نصب ژنراتور 
براي نصب ژنراتور نياز به يک اتاق مجزا مي‌باشد ابعاد اين اتاق بستگي به قدرت ديزل ژنراتور دارد بعنوان نمونه جدول ابعاد اتاق ديزل ژنراتور براساس قدرت ژنراتور در اين جا اورده‌ايم. زيرسازي اتاق ديزل ژنراتور بايد محکم و اساسي باشد. پنجره‌ها و هواکش‌ها بايد طوري باشند تا هوا بخوبي سيرکوله شود و تهويه مناسبي موجود باشد. محلي نيز براي هدايت دودکش ديزل به خارج اتاق در نظر گرفته شود. 
تابلو برق خروجي ديزل ژنراتور که معمولا از نوع روکار مي‌باشد در محل مناسبي نصب مي‌گردد. کابلهاي خروجي ژنراتور توسط يک کانال از کف اتاق به تابلو برق هدايت مي‌شود. همچنين اتاق ديزل ژنراتور بايد هميشه تميز و بدون هر جسم اضافي و خارجي باشد.
 
 ژنراتور

 
        20-60 KVA      100-200 KVA      250-550 KVA      650-1500 KVA
L           5.0 m                 6.0 m                    7.0 m                    10.0 m     
B           4.0 m                 4.5 m                    5.0 m                     5.0 m 
H           3.0 m                 3.5 m                    4.0 m                     4.0 m  
b            1.5 m                 1.5 m                    2.2 m                     2.2 m  
h            2.0 m                 2.0 m                    2.0 m                     2.0 m  


سيستم برق‌رساني اضطراري 
همانطور که براي تغذيه هر قسمت يا هر طبقه يک تابلو درنظر گرفته مي‌شود براي تغذيه قسمتهاي مختلف که در هنگام قطع برق نياز به تامين برق از سوي ديزل‌ژنراتور دارند يک تابلو به نام برق اضطراري درنظر گرفته مي‌شود براي تعيين مقاطع کابلها و قدرت کليدها و نوع اندازه فيوزها ، ابتدا بايد ميزان مصرف در هر قسمت از کارخانه در هنگام استفاده از برق اضطراري مشخص گردد. 
معمولا در کارخانه‌هاي بزرگ بعلت گران بودن ديزل ژنراتورها در قدرتهاي بالا از ديزل ژنراتورهايي استفاده مي‌کنند که قدرتشان براي راه‌اندازي و تامين انرژي الکتريکي بعضي از دستگاهها مي‌باشد و برق همه دستگاهها و ابزارالات را تامين نمي‌کند. لذا دستگاهها و ماشينهايي که نقش ضعيف‌تر و کم اهميت‌تري در توليد کارخانه دارند در هنگام قطع بودن برق خاموش مي‌مانند. دستگاههايي که بايد با برق اضطراري کار کنند توسط کابل به تابلوهاي برق اضطراري متصل مي‌شوند و در واقع از دو مدار تغذيه برخوردار هستند :‌
بخش روشنائي نيز در هنگام استفاده از ديزل ژنراتور بطور کامل برقرار نمي‌گردد و از روشنائي هر قسمت با توجه به اهميت روشنائي ان مقداري کم مي‌شود در محلهاي معمولي و فضاهاي کم اهميت روشنائي به نصف مي‌رسد و نيمي از چراغها خاموش مي‌مانند. براي مدارهاي روشنائي هم از سيم‌کشي‌هايي استفاده شده که به تابلو برق اضطراري متصل مي‌باشند. بديهي است در هنگام اتصال به برق شهري همه چراغها روشن و در هنگام وصل به برق ديزل ژنراتور بعضي از چراغها روشن مي‌مانند. 

 


تگها: Earthing   اتصال الكتريكي   الکتریسیته   تاسیسات   خازن   زمين   زمين كردن   صنعت برق   فاز   
 
HyperLink
ارسال نظر در مورد این مطلب
نام :  
آدرس ایمیل :  
متن پیام :  
کد امنیتی :  
   
   
نظری برای نمایش وجود ندارد